Faculty & Staff Directory

1 2 > showing 1 - 125 of 206 constituents

Melody Acinapura

LS Assistant Principal

Alex Anderson

Extended Day

Iain Anderson

Aquatics Director, Coach, Varsity Water Polo

Susanne Andrews

Lower School Nursery Teacher

Phillip Annas

Associate Director of Athletics

Clémence Attard

US French teacher

Padraig Barry

Middle School Science Teacher

Rebecca Benjamin

Mathematics Teacher

Kevin Bolton

Contracted Trainer

Susan Borrero

Lower School Technology Integration Specialist

Tiffany Borsch

Lower School Science Teacher

Morgan Bosken

Student Teacher

John Bowie

Transportation Coordinator

Janet Bowker

Lower School Teacher - Grade 1

Carl Bradley

Middle & Upper School Music Teacher

Laurel Burkbauer

MS Language Arts

Grant Calder

Co-Director of College Counseling and Upper School History Teacher

Richard Case

Physical Plant Staff

Thomas Ceresini

Database Administrator

Jebb Chagan

Middle School Social Studies Teacher

Jeffrey Childs

Physical Plant Staff

Sonia Chin

US Biology Teacher

Tyler Clauson-Wolf

LS Assistant 1st Grade Teacher

Katherine Clayton

Summer Programs Coordinator

Susan Clough

Lower School Teacher- Grade 3

Matthew Cohen

Assistant Director of Development

Barbara Cole

Lower School Nurse

Devin Coleman

Coach Varsity Basketball

Michael Cook Jr.

Admission Counselor

Jessica Corsaro

Lower School Counselor

Robert Cotter

Director of Development

Michael Crauderueff

Upper School Spanish and Quakerism Teacher

Daniel Crowley

Director of Technology

Michelle Crowley

Director of Athletics and Wellness

Charles Curry

Security Officer

Gabrielle Daley

Light Lab Director

Joel Dankoff

Upper School History Teacher

Michael Darfler

Makerspace Director (FCC)

William Darling

US Math Teacher

Cheryl Davis

Lower School Teacher- Grade 2

Edward Davis

Aquatics Coach

James Davis

Development and Archives Associate

Lauren Davis

Middle School Language Teacher

Catherine Dawson

Lower School Teacher- Grade 1

Patricia DeSabato

Lower School Administrative Assistant

Read DeSabato

Facilities Coordinator

Kathleen Dickerson

US English Teacher

Andrea Dominic Lubrano

Lower School Admission Director

Thomas Donovan

Physical Plant Staff

Lisa D'Orazio

Director of Communications

Joseph Dubb

Lower School Teacher- Grade 3

Sarah Duda

Asst. Director of Annual Giving

Dwight Dunston

Coordinator of Equity and Justice Education

Stephen Emerson

US Mathematics Teacher

Kim Emmons-Benjet

Director of Annual Giving

Rachel Esformes

Long Term Sub US History Teacher

Heather Exley

Lower School Art Teacher

Rudy Fabry

Controller

Jessica Feng

Nursery Assistant Teacher

Kevin Fenstermaker

Basketball Coach

Ginger Fifer

Part Time Admissions Associate

Frank Fisher

Upper School History Teacher and Grade 12 Dean

Christopher Fluellen

Security Officer

Jacob Fogel

Middle School Social Studies Teacher, Coach, 3rd Girls' Tennis, Varsity Wrestling

Dafne Foote

Upper School Spanish Teacher

Dianne Forman

Director of Student Support Services and MS Learning Specialist

Ben Fritzon

Extended Day

Daniel Gale

Physical Plant Staff

Glenn Gale

Physical Plant Staff

Danielle Gershkoff

Development Assistant

Ellen Goldblatt

Business Office Accounts Receivable

Wadiya Gooden

Lower School Food Leader

Julie Gordon

Middle School Drama Teacher

Dr. Kelley Graham

Upper School History Teacher

Mary Gregg

Lower School Teacher- Grade 2

Suzanne Gross

Assistant Lower School Teacher- Kindergarten

John Gruber

Upper School Science Teacher

Rebecca Guenther

Middle School Language Arts Teacher

Terry Guerin

Upper School Drama Teacher

Christopher Guides

Upper School Science Teacher

Galen Guindon

Quakerism Teacher/ Varsity Boys Soccer Coach

Saroj Gupta

Receptionist

Nelson Hammond

Security Officer

Dr. Phyllis Hanson

Upper School Chemistry Teacher

Emily Harnett

US English Teacher

Erika Harnett

Upper School Latin Teacher

Reginald Hicks

Security Officer

Edward Holland Jr.

Security Officer

Mary Lynne Jeschke

Upper School College Counseling Administrative Assistant

Deborah Jones

Lower School Teacher- Kindergarten

Patrick Jovin

Chef's Assistant

Kristina Kallam

Lower School Teacher- Kindergarten

Daniel Kallen

Physical Plant Staff

Elizabeth Katzmann

Upper School Spanish Teacher (1 year) (Main Building)

Diana Kearns

Admission Counselor & Data Administrator

Ryan Keaton

Co-Director of College Counseling

Jeanette Kelleher

Upper School English Teacher, Grade 9 Dean, Assistant Coach, Girls' Cross Country

C.J. Keller

Director of Technical Theater

William Kennedy

Interim Upper School Principal

Greg Klein

Math Teacher

Sharon Kollender

Lower School Teacher- Pre-K

Brandi Lawrence

5th Grade Humanities and Homeroom Teacher

Kevin Lawrence

Physical Plant Staff

Tina Lee

5th grade Math teacher

Douglas Linton

Physical Plant Staff

Linn Linton

Physical Plant Staff

Laurie Lubking

Assistant Lower School Teacher- Kindergarten

Clare Luzuriaga

Director of Publications

Carolyn Lynn

Security Officer

Anne Lytle

Assistant Director of Admission

Tom MacFarlane

Upper School Dean of Students and Upper School English Teacher

Lisa Mansure

Middle and Upper School Health and Physical Education

Jerry Mapp

Physical Plant Staff

Lydia Martin

Director of Strategic Initiatives

Caroline Maw-Deis

Middle School Art Teacher

Alice McBee

Lower School Teacher- Grade 5

Holly McCloskey

Upper School Science Teacher

Thomas McDaniel

Director of Campus Security and Safety

Alexander McDonnell

Technology Integration Specialist and US History Teacher

Marian McDonnell

Extended Day

Jacqueline Merchant

2nd Grade Asst. Teacher

Anna Miano

LS Admission Assistant

Brad Morris

Upper School Math Teacher

Sharon Morsa

Middle School Math Teacher

Lawrence Moye

Security Officer